Sitene Ekle | Üye Kayıt | Üye Giriş | Künye | İletişim |
MOBİL  |  REHBER  |  EMLAK  |  LİNKLER
  Haber Detayı

Güncel Haber ve duyurularTEKNOLOJİ: Manisa Teknokent Tanıtıldı

>Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi Manisa Teknokent tanıtıldı. Manisa Anemon Otel'de gerçekleştirilen Manisa Tekn...


Tarih: 23.03.2017 Saat: 20:34

Yazı Boyutu - 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

>Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi Manisa Teknokent tanıtıldı. Manisa Anemon Otel'de gerçekleştirilen Manisa Teknokent Lansman toplantısına Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Milletvekili Recai Berber, Manisa CBÜ Rektörü
Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, ilçe belediye başkanları, Teknokent Yönetim Kurulu Üyeleri, dekanlar ve firma temsilcileri katıldı.

Üniversiteyle sanayiyi bir araya getirerek yeni teknolojilerin üretilmesine imkan sağlayacak Teknokent tanıtımında konuşan MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, "Ülke olarak artık bilimin ve teknolojinin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Hayatın merkezinde bilim var, teknoloji var. İlme ve teknolojiye sahip değilseniz, siz iktisaden güçlü ve tam bağımsız değilsiniz. Siz siyaseten yine çok güçlü ve bağımsız olamama durumuyla karşı karşıya kalırsınız. Dolayısıyla bilgiye ve teknolojiye sahip olan toplumlar her bakımdan bağımsız, müreffeh, saygın ve dünyada söz sahibi toplumlardır. Bu bakımdan bilim ve teknolojiye özellikle 2000'li yıllardan sonra çok büyük bir önem verildiğini görüyoruz. Ülkenin temel politikalarının, ekonomi politikalarının, sanayi politikalarının merkezine bilim ve teknoloji politikaları kondu. Biz üniversite olarak bunu hissettik, üniversitelere bu manada çok ciddi destekler ve katkılar hükümetler tarafından sunuldu" dedi.

Teknoparkların kurulmasıyla birlikte akademisyenlerin yapılarında da değişiklik olduğunu kaydeden Çelebi, "Teknoparklar üniversitelerin bünyesinde özel sektörle birlikte AR-GE alanında üniversitenin ürettiğini sanayiyle paylaşmak, sanayide bulunanı üniversiteye aktarmak, dolayısıyla teknoparklar üniversitelerde bu amaçla kuruldu. Üniversite için, Manisa için, ülke için öncelik teknoloji. İşte bunun da başarıldığı uygulandığı mekanların başında teknoparklar geliyor. Burada bizim öğretim üyelerimiz de girişimci olarak yer alacak. Akademisyen sadece araştıran, yazan, çizen bunu belli dergilerde yayınlayan değil. Kendisi bizzat firma kuracak. Arkadaşlarımı teşvik ediyorum. Yine teknoparkta danışmanlık yapacak. Özel sektörle birlikte proje üretecek" diye konuştu.

Başta Manisa Celal Bayar Üniversitesi olmak Manisa Teknokent’in kuruluşundan bugüne kadar emeği geçen herkesi kutlayarak teşekkür eden Vali Güvençer, “Gerek rektörümüz gerekse milletvekilimiz hem bilimin hem teknolojinin hem üniversitelerin, üniversite sanayi işbirliğinin önemi konusunda son derece isabetli, teyit eden cümlelerle hepimizin ortak kanaatini dile getirdiler. Katılmamak elbette mümkün değil, bir konunun farkına varılmış olması, bunun konuşuluyor olması, konuşulurken bir yol haritasının, bir projenin, bir projeksiyonun ortaya çıkması elbette çok önemli. Sonrasında konuşula, konuşula bir ortak hedef haline, bir ortak proje haline gelen amacın gerçekleştirilebilmesi için bir çerçeveye oturtulması, bir teşkilat yapılanmasının oluşturulması, bu teşkilat yapılanmasının yürüyüşü için bir finansal temel ortaya konulması elbette çok önemli. Bunun içerisinde bir toplumun en nitelikli ve en güçlü organizasyonu olan devletin ve yürütme erkinin hükümetinin bu farkındalığı hem finansal destek hem teşkilatlanma anlamında sorumlu olduğu sahaya yansıtmış olması çok çok önemli. Bu sağlanmış durumda” dedi.

Manisa’da kendisini bahtiyar hissettiğini, hep bir takım güzellikler, yenilikler, yeni hizmetler için düzenlenmiş programlarda yer aldığını ifade eden Vali Güvençer, Manisa’nın sorun üreten bir şehir olmadığını, elbette bir takım sorunları da olduğunu söyledi.

Protokol konuşmalarının ardından Teknokentin kuruluş sürecindeki çalışmalar hakkında bilgi veren Manisa Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş; belirledikleri tarihleri tutturduklarını ifade ederek, Manisa Teknokentin çalışmalara başladığını söyledi ve işe başladıklarında faydalandıkları ve gelecekte de stratejik yol haritası çizerken faydalanacakları rakamsal verileri aktardı. Finansal açıdan sürdürülebilir bir yapının kurulmasına öncelik verdiklerini ve girişimcilere ulaşma modeli uyguladıklarını ifade eden Aktaş, "Bizim sistemimiz, bir devir daim sistemi gibi. Sanayi olarak bir sıkıntımız yok. Manisa Celal Bayar Üniversitesi akademisyenlerini benim kanaatimce bir altın madeni gibi düşünürsek, bunun çok az bir kısmı çıkarılmıştır. İşte Teknoloji Geliştirme Bölgesi, üniversite-sanayi iş birliğinin ara yüzü olarak bu madenin hızlı bir şekilde çıkarılmasını sağlayacak" dedi.

Toplantı, firma temsilcilerinin sunumları ve Teknokentin ortakları ile katkısı olanlara teşekkür plaketlerinin takdim edilmesi ile sona erdi.
2186


Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

FaceBook BlinkList del.icio.us Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG TWITTER"TEKNOLOJİ: Manisa Teknokent Tanıtıldı" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Başlangıç
  
Yorumlar yazarlarına aittir. Yorum İçeriklerinden gazetemizin bir sorumluluğu yoktur.

E-Manisa.Com Sitesi'nde yayınlanan bütün yazı,haber, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve sair konuların her türlü telif hakkı Perçiner İnşaat Tar. Hay. ve Bilgisayar Paz. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


GÜNCEL HABERLER          TümüTEKNOLOJİ HABER          TümüEKONOMİ HABER             Tümü

  Manisa'da 15 Temmuz Etkinli...
  Muradiye’deki Sanayi Bölges...
  Vali Güvençer'den 15 Temmuz...
  Manisa'da Uyuşturucu Operas...
  Manisa TSO’dan Ziyaret Turu...

  'Teknokent-Vestel İşbirliği...
  Vestel, Avrupa Patent Ofisi...
  Bakan Özlü OSB'de Klima Fab...
  Teknokent Firmasından İnova...
  Vestel’e 'En Yenilikçi Mark...

  Kosova Heyetinden Yatırım Ç...
  Uçak Kardeşler Türkiye Biri...
  Yapılandırmaya Vatandaştan ...
  Vergi Borçları Yapılandırıl...
  İSO 500’te Manisa’dan 21 fi...
SPOR HABERLERİ            TümüMAGAZİN HABER              TümüSAĞLIK HABERLERİ          Tümü

  Büyükşehir’in Cimnastik Tak...
  Sualtı Ragbi'si Müsabakalar...
  Şehitler Anısına Taekwondo ...
  Başkan Çerçi Balkan Şampiyo...
  Tecrübeli Forvetle Sözleşme...

  Ünlü Modacı Cemil İpekçi, K...
  Geleceğin Starı Büyükşehir’...
  Berkay Binlerce Manisalı’yı...
  Büyükşehir Belediyesi TSM K...
  Çakmak Konserine Yoğun İlgi...

  Manisa’nın Atıksuları Sürek...
  Hemşirelik Bölümü Öğrencile...
  Bağımlılıkla Mücadeleye Dik...
  Sağlık Hizmetleri MYO Sektö...
  Sağlık Bilimleri Fakültesi ...
| Anasayfa | Rehber | İlanlar | Foto Galeri | Forum | Emlak | Fıkra Köşesi | Şiir Dünyası | Yemek Tarifleri | İletişim | Sitene Ekle |
Manisa Haber Portalı Kuruluş Tarihi: 08-08-2004
Hosting: TCDNS.COM
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.

döviz kuru