Sitene Ekle | Üye Kayıt | Üye Giriş | Künye | İletişim |
MOBİL  |  REHBER  |  EMLAK  |  LİNKLER
  Haber Detayı

Güncel Haber ve duyurularEKONOMİ: Temmuz Ayı İhracat Rakamları Manisa'da Açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Temmuz 2017 ihracat rakamlarını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla Manisa’da açıkladı. Vestel Elektronik...


Tarih: 01.08.2017 Saat: 20:12

Yazı Boyutu - 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Temmuz 2017 ihracat rakamlarını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla Manisa’da açıkladı. Vestel Elektronik fabrikasında gerçekleştirilen programa Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanı sıra Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer,
Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mümtaz Kahya, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Manisa Milletvekilleri Selçuk Özdağ, Recai Berber, Murat Baybatur, Yunusemre Belediye Başkanı Dr.Mehmet Çerçi, Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı, kaymakamlar, sanayiciler ve davetliler katıldı.

Tören öncesi Bakan Zeybekci, tesisleri gezerek çalışanlardan bilgi aldı.

Törende ilk konuşan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Zorlu, “Vestel’in bugünlere gelmesi hep ihracatla olmuştur. 1995 yılında 150 milyon dolar olan Vestel’in ihracatı bugün 2 milyar doları aştı. 155 ülkeye ihracat yaparak kendi alanımızda 19 yıldır üst üste ihracat şampiyonu oluyoruz. Geçen sene Avrupa’da endüstriyel mükemmellik ödülüne layık görüldük. Türkiye’de ilk defa oldu bu. Son 15 yılda büyük bir büyüme hızı yaşıyoruz ama bu yetmez. Daha da yukarılarda olmalıyız. 5 farklı sektörde faaliyet gösteren bir grup olarak bugün en fazla istihdam sağlayan grubuz. Ülkemiz için katma değer oluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

Törende konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Bugün burada tarihi diyebileceğimiz bir buluşmadayız. Gurur duyacağımız bir teknolojik dönüşüm. Endüstri 4.0’ın hayat bulduğu hem yazılımı hem teknolojisini kendisi ürettiği Türk Mühendislerinin, Türk yazılımcılarının Türk sanayicisinin birlikte ürettiği bir ortamdayız. Ben inanıyorum ki Vestel Türkiye’nin gurur duyduğu teknolojik şirketlerinden biri olmaya devam edecek. Vestel Türkiye’nin kalkınmasında öncü şirketlerden biri olmaya devam edecek. Bugün burada sizlerle tarihi bir ihracat rakamları paylaşacağız. Dün gece 00.00 itibariyle 31 Temmuz itibariyle ihracatımızda tarihi zirve değilse bile zirveye yakın bir noktadayız. Ama eminim ki bu TÜİK rakamları açıklandığında ayrıca taşımacılık ve limanlardaki ihracat rakamları da buna eklendiğinde muhtemelen tarihi zirveye de yaklaşacağız. Tarihi zirvemiz aylık artış oranı ile söylüyorum 31,9 ile 2011 yılının ağustos ayı. Bugün temmuz ayı sonu itibariyle geçen yılın aynı oranına göre yüzde 31,2 arttı. Bu yüzde 31,2’yi beğenmiyoruz anlamına gelmesin. Bu Türkiye’nin geleceği ile çok önemli bir sinyaldir. İhracata dayalı büyüme ile ilgili çok önemli bir sinyaldir. 2016’nın temmuzundaki o işgal girişimi ardından başlattığımız ihracat seferberliği, vermiş olduğumuz desteklerle bu noktaya geldik. Geçen sene ihracatçılarımızın engellerin kaldırılmasıyla ilgili bütün taleplerini hemen hemen yaptık. Geçen sene Türkiye’de ihracata dayalı büyüme, yatırım teşviklerinin baştan aşağı yenilendiği önemli bir hazırlık süreci yaşandı. 2016’nın son çeyreği itibari ile olumlu gelişmeler oldu. Kesintisiz olarak son 9 ayda ihracatımız artarak devam ediyor. 2016 yılındaki ihracatımız 142,3 milyar dolar bugün itibariyle geçmişe dönük 12 aylık ihracatımız tam 150 milyar dolar. Yıllık bazda baktığımız zaman ihracatımız ilk 7 ayda 88.9 milyar dolara, yıllık artışımız da yüzde 9,2’lik bir arana çıktı. Sayın Zorlu’nun da dediği gibi orta vadedeki hedefimiz 153,3 milyar dolar. İhracatçılarımız biz 155 milyar doları geçeriz diyoruz. Bunu geçtikten sonra tarihi zirvemiz olan 157,6 milyar doları da aşmak istiyoruz. Allah’ın izniyle bunu da aşacağız biz inanıyoruz. Biz sanayicimize, ihracatçımıza inanıyoruz. 156 milyar dolarlık ihracatı aştıktan sonra önümüzdeki sene 170 milyar doların üzerini konuştuğumuz bir yıl olacak. Ondan sonra da artık 185’ler, 190’lar ve inşallah 200’leri hedef 2020 yılında aşmak” diye konuştu.

Zeybekci, “Beni sevindiren bugün Vestel’de yüksek teknolojiyi kullanıyorsak geçen sene 2016 yılı içinde yüksek teknolojinin payı yüzde 3,5. Ama bu sene bu oran yüzde 4’e çıktı. Bu çok önemli bir artış. Diğer bir artış, bizi cesaretlendiren ileri teknoloji ile ilgili beklentilerimizi şuradaki ortama baktığımız zaman cesaretlendiren artış da 2016 yılında orta yüksek teknolojinin ihracatımız içindeki payı yüzde 32,6 idi. Ama bu sene yüzde 34’e çıktı. Bu da çok önemli bir tırmanmadır. Bundan sonraki hedefimiz hükümet olarak, Ekonomi Bakanlığı olarak ihracatımızın içindeki yüksek teknolojinin artışını çok önemsiyoruz. Bu alandaki her türlü gayreti destekliyoruz. Büyümede yeniden toparlanma, yeniden işsizliğimizi aşağı çekecek şekilde yüzde 5 ve 5,5 üzeri ortalamaları tutturduğumuz yıl 2017 yılı olacak ve bunu sürdürülebilir hale getireceğiz. Büyümenin istediğimiz şekilde yüzde 5,5’un üzerindeki ortalamaya oturması için elimizdeki en önemli enstrüman ihracat ve ihracata dayalı ürünler olacaktır. Geçen senenin son çeyreğinde ki yakaladığımız performans bunun öncüsüydü. 2017’nin ilk çeyreğinde yüzde 5’lik büyüme yakaladık. Bunun yüzde 2,2’lik kısmı ihracattan geldi. Çin ve Hindistan’dan sonra Endonezya ile birlikte 3’üncülüğü paylaşıyoruz. İkinci çeyrekte de ihracatın büyümeye net katkı vermesi devam ediyor. İkinci çeyrekte de yüzde 5’in üzerinde büyüme bekliyoruz. 3’üncü çeyrekte yüzde 7’nin oldukça üzerinde büyüme bekliyoruz. Yine ihracatın büyümeye net katkısı ile bekliyoruz” dedi.

TİM verilerine göre, Temmuz 2017 ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,2 artışla 11 milyar 474 milyon dolar oldu.

Törende Temmuz ayı ihracat rakamlarını açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “TÜİK verilerine göre 2011 yılı ağustos ayında yakaladığımız yüzde 31,9’luk artıştan sonra gelen en yüksek oran. Yani son 6 yılın en iyi, son 8 yılın en iyi 2. performansı. İhracat artış oranında çok önemli bir rekora imza atmış olduk. 15 Temmuz’dan sonra ne demiştik; ‘Çarklar dönüyor, üretim devam ediyor’. Büyük bir ülkeyiz, sağlam bir ekonomiyiz. İştahlı yatırımcılarımız, kendini adamış çalışanlarımız var. Almanya uzun yıllardır ihracatımızda zirveyi kimseye kaptırmıyor. Bu ay da yüzde 28,2 artışla yerini sağlamlaştırdı. Son dönemde yaşanan geçici kriz ortamının ticaretimizi etkilememiş olması bizleri mutlu etti. İki ülke birbirinin rakibi değil, tamamlayıcısı. Temennimiz, bu gergin ortamın bir an evvel olağan seyrine geri dönmesi” diye konuştu.

TİM verilerine göre temmuz ayında en fazla ihracat yapılan ilk 20 ülke arasında en yüksek artış yüzde 95,7 ile Rusya’ya kaydedilirken, tek düşüş yaşanan ülke Mısır oldu. En fazla ihracatı sırasıyla otomotiv, hazır giyim-konfeksiyon ve kimyevi maddeler sektörleri yaparken, en fazla artış kaydeden sektörler gemi ve yat, mücevher, zeytin ve zeytinyağı oldu. Türkiye’nin temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,2 artışla 11 milyar 474 milyon dolar oldu. İlk yedi ayda ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,7 artışla 88 milyar 926 milyon dolar olurken, son 12 aylık ihracat da bir önceki yıla göre yüzde 7,5 artışla 150 milyar 22 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Törende basın mensuplarının soruları da cevaplandırıldı. Protokole plaket ve hediye takdim edildi.
1738


Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

FaceBook BlinkList del.icio.us Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG TWITTER"EKONOMİ: Temmuz Ayı İhracat Rakamları Manisa'da Açıklandı" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Başlangıç
  
Yorumlar yazarlarına aittir. Yorum İçeriklerinden gazetemizin bir sorumluluğu yoktur.

E-Manisa.Com Sitesi'nde yayınlanan bütün yazı,haber, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve sair konuların her türlü telif hakkı Perçiner İnşaat Tar. Hay. ve Bilgisayar Paz. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Haber Detayı
 
Kuru Üzümde İhracat Rek..
 Japonlar Manisa’yı Merc..
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


GÜNCEL HABERLER          TümüTEKNOLOJİ HABER          TümüEKONOMİ HABER             Tümü

  Vali Güvençer'in Gaziler Gü...
  Ahilik Haftası 31. Kez Kutl...
  Manisa TSO’da İmar Barışı A...
  45 Park AVM Açıldı...
  Emekliler Derneği Yönetimin...

  Teknokent'te Konvansiyonel ...
  Vestel, Daewoo Electronics ...
  'Teknokent-Vestel İşbirliği...
  Vestel, Avrupa Patent Ofisi...
  Bakan Özlü OSB'de Klima Fab...

  Japonlar Manisa’yı Mercek A...
  Kuru Üzümde İhracat Rekoru ...
  Elektrik, Doğalgaz ve Akary...
  Vergi Daireleri 31 Temmuz'd...
  Bağlarda Rekolte Tahmin Çal...
SPOR HABERLERİ            TümüMAGAZİN HABER              TümüSAĞLIK HABERLERİ          Tümü

  Manisa BBSK: 3 Bugsaşspor: ...
  Utaş Uşakspor: 3 - Manisasp...
  Şampiyon Judocu Mert Şişman...
  MKE Ankaragücü: 1 - Akhisar...
  Turnuva Şampiyonu Büyükşehi...

  Büyükşehir’den Kurtuluşa Öz...
  Kulalılar 4 Eylül’de Merve ...
  Derya Uluğ, Kula’yı Salladı...
  Kula’da Ali Kınık Rüzgarı, ...
  Kula’nın Kurtuluş Şenlikler...

  Veteriner Hekimleri Odasınd...
  Manisa BBSK Sağlık Sponsoru...
  Yardım Elini Büyükşehir Uza...
  Manisa'nın Sağlığı Masaya Y...
  MCBÜ'de '1111 Beyaz Kod Tat...
| Anasayfa | Rehber | İlanlar | Foto Galeri | Forum | Emlak | Fıkra Köşesi | Şiir Dünyası | Yemek Tarifleri | İletişim | Sitene Ekle |
Manisa Haber Portalı Kuruluş Tarihi: 08-08-2004
Hosting: TCDNS.COM
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.

döviz kuru