Sitene Ekle | Üye Kayıt | Üye Giriş | Künye | İletişim |
MOBİL  |  REHBER  |  EMLAK  |  LİNKLER
  Haber Detayı

CBÜ HaberleriSAĞLIK: Somalili Hasta Hafsa Sultan Hastanesinde Şifa Buldu

Her iki ayağındaki atardamar tıkanıklığı nedeniyle yürüyemeyen ve sağ ayakta kangren bulunan Somalili hasta, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sul...


Tarih: 17.11.2017 Saat: 15:54

Yazı Boyutu - 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Her iki ayağındaki atardamar tıkanıklığı nedeniyle yürüyemeyen ve sağ ayakta kangren bulunan Somalili hasta, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Kalp ve Damar Cerraihi Kliniğinde tedavi edilerek sağlığına kavuştu.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Tetik konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “50 yaşında erkek hasta kliniğimize Somali’den refere edildi. Uzun süreli, ağır sigara içen (2,5 paket gün -30 yıl) ve kamyon şoförü olan hastada yaklaşık 4-5 yıldır yürümekle artan klaudikan ağrı (baldır ağrısı: damar hastalıklarında görülen yürüme ile artan, dinlenme ile azalan bacak ağrıları) öyküsü vardı. Hastada son 2 ayda sağ ayak parmaklarında morarma, ağrı ve yürüyememe şikayeti başlamış. Çekilen arteriyel doppler ultrasonografi tetkiki periferik arter hastalığı ile uyumlu atherosklerotik darlık ve tıkanıklık lezyonları olarak rapor edilmiş. Sağ ayak parmaklarındaki iskemi hızla gangrene dönen hastada, sağ ayak 2, 3, 4, 5 ve ayak tabanını da kısmen içine alan amputasyon yapılmış. Hasta, Somali Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesinden kliniğimize ileri tetkik ve tedavi amacıyla yakınları tarafından getirildi.

Hasta kliniğimize kabul edildiğinde sağ alt ekstremitede ciddi iskemik ağrı, enfekte amputasyon yarası, genel durum bozukluğu mevcuttu. Kliniğimizdeki hibrid salonomuzda periferik angiografisi çekildi. Sağ alt ekstremitede iki bölgede; uyluk ve diz bölgesinde uzun segment tıkanıklıkları olduğu, sol alt ekstremitede ise uyluk bölgesinde uzun segment tıkanıklığın olduğu görüldü.

Hastaya iki aşamalı cerrahi yaklaşım planlandı. Önce iskemisi ciddi olan sağ alt ekstremite, sonra sol alt ekstremite operasyonları uygulandı. Hastaya genel anestezi altında sağ alt ekstremitede kasıktan dizüstü popliteal artere kadar segment suni greft ile kanlandırıldı. Sağ kasıktan dizaltı iskemik alana olan baypas, hastanın kendi safen veni kullanılarak gerçekleştirildi. Aynı seansta hastanın iskemik ve enfekte gangrenli dokuları debride edildi. Distal doku beslenmesini güçlendirmek ve enfeksiyonu kontrol altına almak için yoğun medikal tedaviye başlanıldı. Yaklaşık üç hafta sonra sol alt ekstremiteye suni greft ile sol femoro-popliteal baypas (dizüstü popliteal artere) operasyonu gerçekleştirildi. Her iki operasyon sonrası hastanın ayak nabızları el ile alınıyordu. 10 gün sonra sağ ayak distalindeki doku açıklığı Plastik Cerrahi Kliniği tarafından cilt grefti ile kapatıldı. Cilt grefti hastanın sol uyluk ön yüzünden alındı. Hasta halen medikal tedavi ile kliniğimizde takip edilmektedir. Her iki alt ekstremite nabızları açık ve yara yerleri temiz, iyileşmiş düzeydedir. Tekerlekli sandalye ile getirilen ve yürüyemeyen hasta artık rahatlıkla yürüyebilmektedir.

Kliniğimize kritik bacak iskemisi ile başvuran hastalara Hibrid ameliyathanemizde damar hastalıklarının tanı ve tedavisi için gelişmiş yöntemleri uygulamaktayız. Hem girişimsel hem de klasik cerrahi tedaviler ile hastalarımıza uygun olan ve kalıcı tedavi yaklaşımlarını uluslararası düzeye taşıdığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz” diye konuştu.
908


Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

FaceBook BlinkList del.icio.us Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG TWITTER"SAĞLIK: Somalili Hasta Hafsa Sultan Hastanesinde Şifa Buldu" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Başlangıç
  
Yorumlar yazarlarına aittir. Yorum İçeriklerinden gazetemizin bir sorumluluğu yoktur.

E-Manisa.Com Sitesi'nde yayınlanan bütün yazı,haber, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve sair konuların her türlü telif hakkı Perçiner İnşaat Tar. Hay. ve Bilgisayar Paz. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


GÜNCEL HABERLER          TümüTEKNOLOJİ HABER          TümüEKONOMİ HABER             Tümü

  Manisa Valiliği Personeline...
  Manisa'da 'Kardeşim Olur mu...
  Yemin Eden 1998/3 Tertip Er...
  Metal Kesimci Ustaları ‘Mes...
  Akhisar OSB'den 112 Acil İs...

  'Teknokent-Vestel İşbirliği...
  Vestel, Avrupa Patent Ofisi...
  Bakan Özlü OSB'de Klima Fab...
  Teknokent Firmasından İnova...
  Vestel’e 'En Yenilikçi Mark...

  Vergi Daireleri 31 Temmuz'd...
  Bağlarda Rekolte Tahmin Çal...
  Sakarya, 'Türkiye'nin kadın...
  Kosova Heyetinden Yatırım Ç...
  Uçak Kardeşler Türkiye Biri...
SPOR HABERLERİ            TümüMAGAZİN HABER              TümüSAĞLIK HABERLERİ          Tümü

  Yunusemre’den Milli Başarı...
  BBSK Hazırlık Maçlarında İl...
  160 Çocuğa Malzeme Dağıtımı...
  Manisa BBSK Hazırlık Maçlar...
  Dev Adamlar Türkiye Basketb...

  Yunusemre’de ‘8’ Bereketi...
  Şehzadeler’de 08.08 Yoğunlu...
  MCBÜ Dr. Öğr. Üyesi Nihat O...
  Ünlü Modacı Cemil İpekçi, K...
  Geleceğin Starı Büyükşehir’...

  Manisa BBSK Sağlık Sponsoru...
  Yardım Elini Büyükşehir Uza...
  Manisa'nın Sağlığı Masaya Y...
  MCBÜ'de '1111 Beyaz Kod Tat...
  Manisa’nın Atıksuları Sürek...
| Anasayfa | Rehber | İlanlar | Foto Galeri | Forum | Emlak | Fıkra Köşesi | Şiir Dünyası | Yemek Tarifleri | İletişim | Sitene Ekle |
Manisa Haber Portalı Kuruluş Tarihi: 08-08-2004
Hosting: TCDNS.COM
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.

döviz kuru