Sitene Ekle | Üye Kayıt | Üye Giriş | Künye | İletişim |
MOBİL  |  REHBER  | 
  Haber Detayı

Güncel Haber ve duyurularEKONOMİ: Geriter, 'Yerli Otomobil Manisa da Üretilsin'

Manisa Genç İşadamları Derneği (MAGİAD) Başkanı Ömer Geriter, “Yerli otomobil üretimi için Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin bu üretim için en doğru ...


Tarih: 20.11.2017 Saat: 15:43

Yazı Boyutu - 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Manisa Genç İşadamları Derneği (MAGİAD) Başkanı Ömer Geriter, “Yerli otomobil üretimi için Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin bu üretim için en doğru bölge olduğunu düşünüyoruz.” dedi. MAGİAD Başkanı Ömer Geriter, Yerli Otomobilin üretimiyle ilgili olarak
Manisa’nın bu iş uygun olduğunu belirtti.

Başkan Ömer Geriter, yazılı olarak yayımladığı açıklamasında şu ifadeleri kaydetti: “Hepimizin bildiği gibi bugünlerde yoğun bir gündem maddemiz var; “Yerli Otomobil”. Öncelikle kısaca belirtmek gerekirse; günümüz şartlarında hemen hemen her bir birey için oldukça önemli konumda olan otomobil 19. Yüzyıldan itibaren insan oğlunun hayatına dahil olmuştur. İlk etapta buhar enerjisi ile çalışan otomobiller kullanılmaya başlanmış ve zaman ilerledikçe içten yanmalı motorlar geliştirilmiş ve fosil yakıtlar kullanılarak süreklilik devam ettirilmiştir. Günümüz, artık endüstri anlamında teknolojinin en üst seviyede kullanılmaya başlandığı sanayi 4.0 devriminin start aldığı bir çağın başlangıcıdır. Teknolojinin bu denli hızlı ilerlemesi beraberinde birçok yenilik ve kolaylık getirmekle birlikte çevre bilincinin önemine de özen göstermeyi gerekli kılmaktadır. Bu kapsamda üretilecek otomobillerin artık fosil yakıtlardan ziyade elektrikli motorlar kullanılarak enerji sağlaması ve gaz salınımını minimum seviyeye düşürerek çevreci motorlar üretilmesi elzem hale gelmiştir.”

Başkan Ömer Geriter: “Türkiye yerli otomobil imalatıyla daha büyüyecektir”

Türkiye’de bugün itibariyle otomobil sayısının 11.750.000 seviyesinde olduğunun altını çizen Başkan Geriter sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sayının ülkemiz nüfusuna oranlanması neticesinde 6,8 kişiye bir otomobil düştüğü görülmektedir. Buna keza Almanya’dan örnek vermek gerekirse, ülkedeki kayıtlı otomobil sayısının 45.000.000 adet olduğu ve bu araçların üçte ikisinin Alman malı olduğu tespit edilmiştir. Yaklaşık aynı nüfusa sahip olduğumuz Almanya da 1,7 kişiye bir otomobil düştüğü izlenmektedir. Bununla birlikte otomobil üretimi konusunda ise dünya üzerinde yıllık 70.000.000 otomobil üretilmekte bu üretimin 1.000.000 adedi ülkemiz fabrikalarından çıkmaktadır. Bu sayı bizi otomobil üretimi yapan ülkeler dünya sıralamasında 16. sırada tutmaktadır. Yukarıda verdiğimiz örnekler üzerinden gitmek gerekirse, ülkemize ait yerli bir otomobil üretmek günümüz şartlarında olmazsa olmaz bir hal almıştır. Ülkemiz ekonomik istikrarı yakalamış ve her yıl düzenli olarak büyüyen bir ekonomiye sahiptir. Genç nüfusa dayalı bir yapısı olan ve bu denli yüksek büyüme potansiyeline sahip Türkiye ekonomisinin yerli otomobil imalatına başlanmasıyla çok daha iyi büyüme verilerine sahip olacağı aşikârdır.

Yerli otomobil üretimi konusunda sağlanan mutabakat neticesinde oluşturulan ortak girişim grubunun üyelerinden biri de, şehrimizin önde gelen üreticilerinden olan Zorlu Holding’tir. Bu konsorsiyumda yer alan Zorlu Holding bünyesinde elektrikli araç pillerinin üretiminin yapılacağı kesinleşmiştir.”

“MOSB Avrupa standartları üzerinde bir yapıya sahip olan kompleks”

Yerli otomobil üretiminin minimum maliyet ve maksimum fayda ile gerçekleştirilmesinin gerektiğini ifade eden Ömer Geriter açıklamasını şöyle tamamladı: “Yerli otomobilimizin üretimi bize göre minimum maliyet ve maksimum fayda ile gerçekleştirilmelidir. Bu kapsamda Avrupa ve Dünya ekonomileri ile güçlü bağlara sahip Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin bu üretim için en doğru bölge olduğunu düşünüyoruz. Manisa Organize Sanayi Bölgesi ülkemizdeki birçok sanayi bölgesinden farklı olarak; 10.000.000 m2 alan üzerine kurulu ve her geçen gün genişleyen, 8.130.000.000 USD dış ticaret hacmine sahip, büyük çaplı ticaret hacmine sahip 220 işletmeyi bünyesinde barındıran, yüksek nitelikli iş gücü kullan, 50.000 çalışanı olan, alt yapı, lojistik ve enerji noktalarında Avrupa standartlarının da üzerinde yapıya sahip olan bir komplekstir. Ayrıca MOSB bünyesinde bulunan enerji santralinde üretilen elektrik, buhar ve sıcak su sanayici ile buluşturulmaktadır. Türkiye’nin ilk lojistik köyü olan MOSB lojistik merkezi vasıtasıyla sanayicilerimizin malları demiryolu vasıtasıyla limanlara ulaştırılmakta, sanayiciler depolardan faydalanmakta ve lojistik merkezinde yer alan gümrük müdürlüğünde tüm işlemlerini yapabilmektedirler. Tüm bu şartlar değerlendirildiğinde, amaç başarılı olmak ise yerli otomobilimizin üretiminin yapılması noktasında doğru tercih Manisa olmalıdır. Her zaman söylediğimiz gibi; gelecek biziz ve daha güçlü bir Manisa için çalışmaya devam edeceğiz.”
2312


Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

FaceBook BlinkList del.icio.us Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG TWITTER"EKONOMİ: Geriter, 'Yerli Otomobil Manisa da Üretilsin'" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Başlangıç
  
Yorumlar yazarlarına aittir. Yorum İçeriklerinden gazetemizin bir sorumluluğu yoktur.

E-Manisa.Com Sitesi'nde yayınlanan bütün yazı,haber, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve sair konuların her türlü telif hakkı Perçiner İnşaat Tar. Hay. ve Bilgisayar Paz. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


GÜNCEL HABERLER          TümüTEKNOLOJİ HABER          TümüEKONOMİ HABER             Tümü

  Çocuk İşçiliği İle Gönül El...
  İl Spor Güvenlik Kurulu Top...
  Zirai Don Tehlikesine Dikka...
  Vali Deniz, Manisa 2013 Eği...
  Ege Denizi’nde Kuvvetli Fır...

  MAGİAD’tan Yerli ve Milli Z...
  Vestel Teknolojisine CES’te...
  Büyükşehir Yenilenebilir En...
  Vestel’den Engelli Hayvanla...
  Teknokent'te Konvansiyonel ...

  Manisa Ekonomisi Masaya Yat...
  Manisa Vergi Dairesi Başkan...
  Mahfi Eğilmez'in Sunumuyla ...
  Elektriğe Zam Geldi ...
  Doğalgaza Tekrar Zam Geldi...
SPOR HABERLERİ            TümüMAGAZİN HABER              TümüSAĞLIK HABERLERİ          Tümü

  Zonguldak Kömürspor: 0 - Ma...
  Manisaspor: 0 - Sarıyer: 4 ...
  Dev Adamlar Ankara’da Mağlu...
  Manisa BBSK'da Zonguldak Ma...
  Akhisarspor: 1 - Beşiktaş: ...

  Konservatuvardan Halk Müziğ...
  Eski Manisa Fotoğrafları Se...
  Yunusemre TSM Korosundan Ye...
  Yunusemre’de Bin 500 Çift M...
  Yunusemre TSM Korosundan Ye...

  Büyükşehir'den Çölyak Hasta...
  Şehzadeler’in Evde Bakım Hi...
  Şehir Hastanesi’nde Asfalt ...
  Büyükşehir’in Evde Bakım Zi...
  An İle Yarışanlardan Büyükş...
| Anasayfa | Rehber | Foto Galeri| İletişim | Sitene Ekle |
Manisa Haber Portalı Kuruluş Tarihi: 08-08-2004
Hosting: TCDNS.COM
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.

döviz kuru