Sitene Ekle | Üye Kayıt | Üye Giriş | Künye | İletişim |
MOBİL  |  REHBER  | 
  Haber Detayı

Güncel Haber ve duyurularTEKNOLOJİ: Bakan Özlü OSB'de Klima Fabrikası Açtı

Bir dizi etkinlik için Manisa’ya gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde Japon Mitsubishi Electric'in Av...


Tarih: 09.02.2018 Saat: 10:47

Yazı Boyutu - 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir dizi etkinlik için Manisa’ya gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde Japon Mitsubishi Electric'in Avrupa'daki ilk ev tipi klima fabrikasının açılışına katıldı.

Fabrikada düzenlenen açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Japonya Türkiye Büyükelçisi Akio Miyajima, Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, Mitsubishi Electric Corporation Başkanı ve CEO’su Masaki Sakuyama, Mitsubishi Electric Corporation Başkan Yardımcısı Takeshi Sugiyama, Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim Başkanı Katsu Wada, Manisa OSB Başkanı Sait Türek, fabrika çalışanları ve işadamları katıldı.

Törende konuşan Mitsubishi Electric Corporation Başkanı ve CEO’su Masaki Sakuyama, Mitsubishi Elektrik’in 2018 yılı için 147 milyar lira düzeyinde olacağını ve 10.8 milyar lira faaliyet gelirine ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Mitsubishi Electric’in potansiyeline ve gücüne inandığı Türkiye’de 2012 yılından bu yana kendi yapılanması ile faaliyet gösterdiğini kaydeden Masaki Sakuyama şunları söyledi: “Mitsubishi Electric Corporation olarak, Türkiye’de klima ve soğutma sistemleri ile fabrika otomasyon sistemleri alanlarında hizmet veriyoruz. Ayrıca, asansör ve yürüyen merdiven sistemleri, ulaştırma sistemleri, jeneratör ve transformatör ekipmanları ile uydu sistemleri gibi çok sayıda iş kolunda faaliyet gösteriyoruz. Öncelikli pazar olarak gördüğümüz Türkiye, yeni ev tipi klima fabrikamız ile Mitsubishi Electric için önemli bir üretim üssü haline gelmiş oldu.”

Türkiye ve Japonya arasında güçlü bir dostluk olduğunu söyleyen Sakuyama, “1890’da Ertuğrul Firkateyni felaketiyle başlayan dostluğumuz, 1985 yılında İran-Irak savaşı sırasında Japon vatandaşlarının Türk uçakları tarafından kurtarılmasıyla daha da güçlendi. Şimdi de Manisa’daki yeni fabrikamız ile Türkiye ve Japonya arasında tarihten bu yana gelen dostluğumuzu pekiştirmeye katkı sağlayacak olmaktan dolayı son derece mutluyuz. Türkiye ve Avrupa için ileri teknolojiye sahip yüksek kaliteli klimalarımızı artık Türkiye’de üreterek ve diğer iş kollarımızda da faaliyetlerimizi genişleterek Türk halkının refahına katkıda bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

Mitsubishi Electric Corporation'ın Türkiye ve Avrupa’daki klima ve soğutma sistemleri faaliyetleri hakkında bilgi veren Mitsubishi Electric Corporation Başkan Yardımcısı Takeshi Sugiyama ise şunları söyledi: “Bu bölgedeki net satışlarımız, klima ve soğutma alanındaki toplam satışlarımızın yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor. Türkiye’nin kaydettiği ekonomik büyümenin ve yakınındaki Avrupa ülkeleri ile dostane ilişkilerinin sağladığı avantaj sayesinde, yeni fabrikamız bizim için stratejik bir rol üstlenecek. Türkiye’de yıllık 1 milyon ünite civarında olan ev tipi klima pazarının, ülkenin ekonomik gelişimiyle birlikte daha da büyümesini bekliyoruz. Yüksek enerji tasarruflu ve çevre dostu klimalar üretilecek. Ayrıca pazarın ihtiyaçlarına hızlı ve esnek bir şekilde yanıt veren yerel ürünler geliştirilecek. Bu çerçevede, pazarda yerel bir fabrikaya sahip olmanın avantajını da kullanarak Türkiye için bir model geliştirmeyi planlıyoruz."

Fabrika ile ilgili bilgiler paylaşan Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim Başkanı Katsu Wada, fabrikanın 2017 yılının Aralık ayında üretime başladığını ifade etti. 2021 yılında yıllık 500 bin iç ve dış ünite üretim ve 400 kişiye istihdam sağlanmasının hedeflendiğini dile getiren Katsa Wada, tesiste yüksek teknolojili çevreye dost ürünler üretileceğini belirtti.

Açılışta konuşan Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi Akio Miyajima, ticaret ve yatırım alanlarında Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkilerin hızlandığını ifade ederek, “Japonya, Türkiye’yi önemli bir pazar olarak görüyor. Bu şirket Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Bu gerçekten Japonya’nın Türkiye’ye değer verdiğini gösteriyor ve Türkiye’yi umut vaat eden önemli bir yatırım ortağı olarak görüyor. Bu açılış Japonya ve Manisa’yı birbirine yakınlaştıracak. Diğer Japon firmaları da bu örneği takip edecek ve Japonya ile Türkiye birbirine daha da yakınlaşacak” dedi.

“Türkiye güvenli bir ülke"

Fabrikanın açılış töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin üretimine, ihracatına katkıda bulunan her girişimin önemli olduğunu söyledi. Bakan Özlü, “Türk ekonomisine ve siyasi istikrara duyulan güvenin göstergesidir. Türkiye’nin ekonomik hedeflerini büyütmeye kararlıyız. Ülkemiz komşu coğrafyalardaki istikrarsızlığa rağmen yoluna devam edecektir. Türkiye bu yönü ile dünya için çekim merkezi olacaktır. Son yıllarda elde ettiğimiz başarı, ihracatımızdaki artış Türkiye’yi güvenli, yatırım yapılan ülke konumuna getirmektedir. Türkiye tüm sektörleri ile büyümeye devam edecek” dedi.

İki dost ülkenin bilim, teknoloji ve sanayi alanında daha yoğun işbirliği yapmasının her zamankinden daha önemli olduğunu ifade eden Bakan Özlü, “Japonya en önemli ekonomik ortaklarından biridir. Ticaret hacmini artırmak ortak menfaatlerimiz gereğidir. Dostluk temelleri üzerinde yükselen ilişkilerimizin artacağına inanıyorum” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Japonya Türkiye Büyükelçisi Akio Miyajima ile birlikte Mitsubishi yöneticileri ve açılışa katılanlar tarafından açılış kurdelesi kesildi. Açılışın ardından fabrika gezildi ve Bakan Özlü'ye plaket takdim edildi. Bakan Özlü ve beraberindeki heyet, açılış öncesinde çalışanlarla yemek yedi.

Toyo Matbaa Mürekkep Fabrikasını Ziyaret

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Manisa ziyareti kapsamında Manisa OSB’de faaliyette bulunan Toyo Matbaa Mürekkep fabrikasında incelemelerde bulundu. Fabrikanın Ar-Ge birimini de gezen Bakan Özlü, hükümet olarak Ar-Ge’ye büyük önem verdiklerini ve bu sene Türkiye’deki Ar-Ge merkezlerinin sayısının binin üzerine çıkacağını söyledi.

Tüm gelişmiş ülkelerde Ar-Ge harcamalarının yaklaşık 3'te 2'sini özel sektörün yaptığına dikkat çeken Bakan Özlü, “Sanayi Ar-Ge yapıyor. Biz de Türkiye'de sanayimizin Ar-Ge yapmasına, teknoloji üretmesini istiyoruz. Bu maksatla şirketlerimizin araştırma geliştirme merkezleri kumalarını teşvik ediyoruz, destekliyoruz. Bugüne kadar çabalarımızla yaklaşık 800 Ar-Ge merkezi açıldı. Bunların büyük bir kısmı 2017 yılı içerisindedir. Çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bu senenin ilk altı ayı içerisinde araştırma geliştirme merkezi sayısını bine tamamlayacağız. Türkiye’de bin Ar-Ge merkezi olacak ve bu sene içerisinde bu Ar-Ge merkezlerimizin niteliklerini yükseltilmesi yönünde bir çalışma yürütüyoruz. Bunu hayata geçireceğiz. Buradaki maksadımız Türkiye’nin ileri teknoloji üretmesi. İmalat sanayimizdeki ileri teknoloji ürünlerin payı yüzde 4 mertebesinde. Bunu yüzde 8, yüzde 16, yüzde 20’nin üzerine çıkarmak istiyoruz. Avrupa Birliği ortalaması yüzde 20’dir. Hem ihracatımızda hem de imalat sanayimizdeki ileri teknoloji ürünlerinin payını artırmak için Ar-Ge merkezlerine büyük önem veriyoruz. İnşallah bu sene Ar-Ge merkezi sayısı bini geçecek” dedi.

Bakan Özlü’ye daha sonra fabrika yönetimi tarafından bir sunum yapıldı.
2980


Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

FaceBook BlinkList del.icio.us Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG TWITTER"TEKNOLOJİ: Bakan Özlü OSB'de Klima Fabrikası Açtı" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Başlangıç
  
Yorumlar yazarlarına aittir. Yorum İçeriklerinden gazetemizin bir sorumluluğu yoktur.

E-Manisa.Com Sitesi'nde yayınlanan bütün yazı,haber, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve sair konuların her türlü telif hakkı Perçiner İnşaat Tar. Hay. ve Bilgisayar Paz. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


GÜNCEL HABERLER          TümüTEKNOLOJİ HABER          TümüEKONOMİ HABER             Tümü

  Çocuk İşçiliği İle Gönül El...
  İl Spor Güvenlik Kurulu Top...
  Zirai Don Tehlikesine Dikka...
  Vali Deniz, Manisa 2013 Eği...
  Ege Denizi’nde Kuvvetli Fır...

  MAGİAD’tan Yerli ve Milli Z...
  Vestel Teknolojisine CES’te...
  Büyükşehir Yenilenebilir En...
  Vestel’den Engelli Hayvanla...
  Teknokent'te Konvansiyonel ...

  Manisa Ekonomisi Masaya Yat...
  Manisa Vergi Dairesi Başkan...
  Mahfi Eğilmez'in Sunumuyla ...
  Elektriğe Zam Geldi ...
  Doğalgaza Tekrar Zam Geldi...
SPOR HABERLERİ            TümüMAGAZİN HABER              TümüSAĞLIK HABERLERİ          Tümü

  Zonguldak Kömürspor: 0 - Ma...
  Manisaspor: 0 - Sarıyer: 4 ...
  Dev Adamlar Ankara’da Mağlu...
  Manisa BBSK'da Zonguldak Ma...
  Akhisarspor: 1 - Beşiktaş: ...

  Konservatuvardan Halk Müziğ...
  Eski Manisa Fotoğrafları Se...
  Yunusemre TSM Korosundan Ye...
  Yunusemre’de Bin 500 Çift M...
  Yunusemre TSM Korosundan Ye...

  Büyükşehir'den Çölyak Hasta...
  Şehzadeler’in Evde Bakım Hi...
  Şehir Hastanesi’nde Asfalt ...
  Büyükşehir’in Evde Bakım Zi...
  An İle Yarışanlardan Büyükş...
| Anasayfa | Rehber | Foto Galeri| İletişim | Sitene Ekle |
Manisa Haber Portalı Kuruluş Tarihi: 08-08-2004
Hosting: TCDNS.COM
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.

döviz kuru