Sitene Ekle | Üye Kayıt | Üye Giriş | Künye | İletişim |
MOBİL  |  REHBER  |  EMLAK  |  LİNKLER
  Haber Detayı

Güncel Haber ve duyurularSAĞLIK: Manisa'nın Diş Haritası Çıkarılıyor

Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici Manisa’nın diş haritasını çıkaracaklarını açıkladı. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı koordinasyonunda g...


Tarih: 05.04.2018 Saat: 18:51

Yazı Boyutu - 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici Manisa’nın diş haritasını çıkaracaklarını açıkladı. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilecek çalışmada bir diş hekimi ve bir sağlık personelinden oluşan ekipler önceden belirlenmiş hanelerde
ziyaretler yaparak araştırma amacına uygun kişilere ulaşmaya çalışacaklarını belirtti.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan projenin, Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profil Araştırmasından (TADSAP) elde edilecek verilerle risk faktörlerinin belirlenip koruyucu uygulamaların oluşturulması, kaynak kullanımının planlanması gibi pek çok konuda ağız ve diş sağlığı politikalarına yön vereceği vurgusu yapıldı.

Sağlık Müdürü Yemenici bu araştırmanın Manisa’da başarılı ve doğru sonuçlara sahip olmasında, saha çalışmasını özveri ile gerçekleştirecek olan değerli diş hekimlerimiz ve sağlık personellerimiz en büyük rolü üstleneceklerdir dedi.

Araştırma Sağlık Bakanlığınca tüm ülkeyi kapsayacak şekilde planlanmıştır ve araştırma örneğine, Dünya Sağlık Örgütü nün ( DSÖ) önerdiği indeks yaşlar ve yaş grupları dahil edileceğini söyledi.

5 yaş: Süt dişlerindeki çürük seviyesinin belirlenmesi için önemlidir. Çocuklarda daimi birinci azı (molar) dişleri sürdükten sonra karışık dişlenme dönemi başladığından süt dişlenmenin değerlendirilebildiği son yaştır. Ayrıca bu yaştaki çocukların ağız muayenesine uyumları daha küçük yaş gruplarına göre daha iyidir.

12 yaş: Pek çok ülkede, okul sistemiyle kolaylıkla güvenilir örneklerin elde edilebileceği yaştır. Aynı zamanda bu yaş üçüncü azı (molar) dişi haricindeki tüm daimi dişlerin sürmüş olduğu yaştır. Bu nedenlerden ötürü, 12 yaş hastalık seyrini uluslararası ortamda mukayese etmek ve izlemek için çürüğün küresel izleme yaşı seçilmiştir. 15 yaş: Daimi dişler 3-9 yıldır ağızda bulunmaktadır. Bu nedenle çürük görülme sıklığı 12 yaşa göre çok daha anlamlıdır. Bu yaş aynı zamanda ergenlik çağındakilerde dişeti (periodontal) hastalığın değerlendirilmesinde önemlidir.

35–44 yaş grubu (ortalama 40 yaş): Erişkinlerin diş sağlığı durumlarını izlemede standart bir yaş grubudur. Diş çürüklerinin tam olarak etkisi, ileri dişeti (periodontal) hastalıkların seviyesi ve uygulanan bakımların etkisi bu yaş grubunda izlenebilir.

65–74 yaş grubu (ortalama 70 yaş): Bu yaş grubu ülkelerdeki yaşam sürelerinin uzaması ve yaş dağılımlarının değişmesi nedeniyle dünya çapında daha önemli hale gelmiştir.

Yemenici şöyle devam etti; ilimiz sözü geçen proje kapsamında, TÜİK’in belirlediği 9 ilçemizde (Sarıgöl, Saruhanlı, Soma, Turgutlu, Salihli, Şehzadeler, Akhisar, Yunusemre, Köprübaşı) toplam 1707 hanede ağız ve diş muayenesi ve anketleri gerçekleştirecektir.

Bu hususta, TÜİK tarafından belirlenen adreslerin bağlı bulunduğu aile hekimleri ile birlikte çalışmanın, araştırmayı çok kolaylaştıracağı beklenmektedir. Bu nedenle Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüzün direktifleri doğrultusunda Aile Hekimlerimize gereken talimatlar verilmiştir. Ayrıca gerekli duyarlılığın sağlanması için medyanın Halkımızı bu konuda bilgilendirmesi çok önemli unsurlardan birisidir açıklamasında bulundu.
704


Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

FaceBook BlinkList del.icio.us Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG TWITTER"SAĞLIK: Manisa'nın Diş Haritası Çıkarılıyor" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Başlangıç
  
Yorumlar yazarlarına aittir. Yorum İçeriklerinden gazetemizin bir sorumluluğu yoktur.

E-Manisa.Com Sitesi'nde yayınlanan bütün yazı,haber, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve sair konuların her türlü telif hakkı Perçiner İnşaat Tar. Hay. ve Bilgisayar Paz. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Haber Detayı
 
Manisa’nın Atıksuları S..
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


GÜNCEL HABERLER          TümüTEKNOLOJİ HABER          TümüEKONOMİ HABER             Tümü

  Manisa'da 15 Temmuz Etkinli...
  Muradiye’deki Sanayi Bölges...
  Vali Güvençer'den 15 Temmuz...
  Manisa'da Uyuşturucu Operas...
  Manisa TSO’dan Ziyaret Turu...

  'Teknokent-Vestel İşbirliği...
  Vestel, Avrupa Patent Ofisi...
  Bakan Özlü OSB'de Klima Fab...
  Teknokent Firmasından İnova...
  Vestel’e 'En Yenilikçi Mark...

  Kosova Heyetinden Yatırım Ç...
  Uçak Kardeşler Türkiye Biri...
  Yapılandırmaya Vatandaştan ...
  Vergi Borçları Yapılandırıl...
  İSO 500’te Manisa’dan 21 fi...
SPOR HABERLERİ            TümüMAGAZİN HABER              TümüSAĞLIK HABERLERİ          Tümü

  Büyükşehir’in Cimnastik Tak...
  Sualtı Ragbi'si Müsabakalar...
  Şehitler Anısına Taekwondo ...
  Başkan Çerçi Balkan Şampiyo...
  Tecrübeli Forvetle Sözleşme...

  Ünlü Modacı Cemil İpekçi, K...
  Geleceğin Starı Büyükşehir’...
  Berkay Binlerce Manisalı’yı...
  Büyükşehir Belediyesi TSM K...
  Çakmak Konserine Yoğun İlgi...

  Manisa’nın Atıksuları Sürek...
  Hemşirelik Bölümü Öğrencile...
  Bağımlılıkla Mücadeleye Dik...
  Sağlık Hizmetleri MYO Sektö...
  Sağlık Bilimleri Fakültesi ...
| Anasayfa | Rehber | İlanlar | Foto Galeri | Forum | Emlak | Fıkra Köşesi | Şiir Dünyası | Yemek Tarifleri | İletişim | Sitene Ekle |
Manisa Haber Portalı Kuruluş Tarihi: 08-08-2004
Hosting: TCDNS.COM
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.

döviz kuru