Sitene Ekle | Üye Kayıt | Üye Giriş | Künye | İletişim |
MOBİL  |  REHBER  | 
  Haber Detayı

Güncel Haber ve duyurularPOLİTİKA: CHP’li Özel'den Anmaya ve Davaya Davet

Türkiye’nin en büyük maden faciası olarak kayıtlara geçen 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma katliamının 4’üncü yıldönümünde gerçekleştirilecek an...


Tarih: 14.04.2018 Saat: 17:19

Yazı Boyutu - 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye’nin en büyük maden faciası olarak kayıtlara geçen 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma katliamının 4’üncü yıldönümünde gerçekleştirilecek anma törenleri için ilk toplantı perşembe günü Soma’da düzenlendi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in başkanlığında siyasi partiler ve
sivil toplum kuruluşlarından oluşan 13 katılımcıyla gerçekleşen toplantıda, Anneler Günü’ne de denk gelen Soma anmasının yüksek katılımla düzenlenebilmesi için yapılacak çalışmalar ele alındı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Soma faciası yaşandığında ‘Unutursak yüreğimiz kurusun’ diyenler, yüreklerinin kurumadığını 13 Mayıs’taki anmada ve haziran ayındaki duruşmada bizleri yalnız bırakmayarak göstermelilerdir” dedi.

ANNELER GÜNÜNE DENK GELİYOR

Soma faciasının 4’üncü yıldönümünde gerçekleştirilecek anma etkinlikleri için ilk hazırlık toplantısı perşembe günü CHP Soma İlçe Başkanlığı’nda yapıldı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in başkanlığında, Sosyal Haklar Derneği Başkanı, eski CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ve ailelerin avukatı Can Atalay’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda kurumlar Soma’daki en üst düzeydeki temsiliyetleriyle yer aldılar. Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarından 13 katılımcıyla gerçekleştirilen toplantıda, anma etkinliklerinin yüksek katılımla gerçekleştirilmesi için bir yürütme kurulu ve 9 kişilik bir tertip komitesi kurulması karara bağlandı. Toplantıda, Türkiye’nin en büyük maden faciası olan Soma katliamı anma etkinliğinin Anneler Günü’ne denk gelecek olması ve 19-24 Haziran’da yapılacak Soma davasının karar duruşmasından önce gerçekleşecek olması nedeniyle öneminin arttığı belirtilerek, katılımın artırılması için yapılacak çalışmalar ve güvenlik için alınacak önlemler masaya yatırıldı.

ÜÇ DAKİKALIK SAYGI DURUŞU

Anma etkinliğinin Cengiz Topel Meydanı olarak bilinen Kaymakamlık Meydanı’nda gerçekleştirilmesi, kortejin Atatürk Caddesi üzerinde toplanarak yürüyüşe geçmesi ve facianın yaşandığı 15.02-15.05 tarihleri arasında Madenci Anıtı önünde 3 dakikalık saygı duruşu yapılması karara bağlandı. Miting alanında siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarını simgeleyen flama ve afiş bulundurulmaması da kararlaştırıldı. Yapılacak konuşmalarda ağırlıklı olarak 19 Haziran’da başlayacak karar duruşmasına ilişkin mesajların verilmesi ve iş güvenliğine yönelik taleplerin sıralanması kararı alınan toplantıya ilişkin olarak CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, şunları kaydetti:

YÜREKLERİNİN KURUMADIĞINI BİZİ YALNIZ BIRAKMAYARAK GÖSTERSİNLER

“Gelecek ay Soma katliamının 4. yıldönümünü hep birlikte acıyla anacağız. Soma davasında haziran ayı içinde yapılacak duruşmanın son duruşma olmasını bekliyoruz. Facia yaşandıktan sonra bu ülkede 80 milyon kişi hep birlikte ağladık ve dendi ki, ‘Biz bundan sonra evlatlarımızın madenlerde iş kazalarında ölmesine izin vermeyeceğiz.’ 13 Mayıs günü facia yaşandı, bütün dünyanın gözü oraya döndü. 3 tane ‘S’; sermaye, siyaset ve sarı sendika üçgeni, 301 evladımızı yutmuştu. Tedbirler alınmamış, denetimler yapılmamış, müfettişe önceden haber verilmişti, yandaş şirket siyaseti finanse etmiş, iktidar partisi mitingine işçiler zorla götürülmüştü. İş güvenliği, iş güvenliği gibi olsaydı, siyaset ile sermaye ilişkisi birbirini besliyor olmasaydı, denetimler düzgün yapılıyor olsaydı bu facia yaşanmazdı. Soma davasının ilk günü oradaydım, 4-5 kilometrelik bir kuyruk vardı, on bin kişi dışarıda bekliyor, salona sığmıyordu. Suçlananlar kafasını yerden kaldıramıyorlar, içeride annelerin hıçkırık seslerinden millet birbirini duymuyordu. Soma faciası yaşandığında ‘Unutursak yüreğimiz kurusun’ diyenler, yüreklerinin kurumadığını 13 Mayıs’taki anmada ve haziran ayındaki duruşmada bizleri yalnız bırakmayarak göstermelilerdir. İlk hedefimiz 13 Mayıs’ın anmasını bölünmeden, parçalanmadan, azalmadan hep birlikte yapmak. Sonrasında haziran ayının sonunda yapılacak duruşma blokunda herkesi davaya bekliyor olacağız.”
486


Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

FaceBook BlinkList del.icio.us Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG TWITTER"POLİTİKA: CHP’li Özel'den Anmaya ve Davaya Davet" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Başlangıç
  
Yorumlar yazarlarına aittir. Yorum İçeriklerinden gazetemizin bir sorumluluğu yoktur.

E-Manisa.Com Sitesi'nde yayınlanan bütün yazı,haber, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve sair konuların her türlü telif hakkı Perçiner İnşaat Tar. Hay. ve Bilgisayar Paz. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Haber Detayı
 
Devlet Bahçeli Yemekte ..
 Baybatur’dan Yeni Zelan..
 MHP Manisa’dan Üzüm Hoş..
 Özkan'dan Çanakkale Şeh..
 Baybatur'dan 18 Mart Me..
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


GÜNCEL HABERLER          TümüTEKNOLOJİ HABER          TümüEKONOMİ HABER             Tümü

  Vali Deniz, Seyfettin Bay C...
  Vali Deniz Manisa Ticaret B...
  Manisa TSO’da Sri Lanka Yat...
  Nevruz Bayramı Coşkuyla Kut...
  Mesir 479’uncu Kez Karıldı...

  MAGİAD’tan Yerli ve Milli Z...
  Vestel Teknolojisine CES’te...
  Büyükşehir Yenilenebilir En...
  Vestel’den Engelli Hayvanla...
  Teknokent'te Konvansiyonel ...

  Manisa Ekonomisi Masaya Yat...
  Manisa Vergi Dairesi Başkan...
  Mahfi Eğilmez'in Sunumuyla ...
  Elektriğe Zam Geldi ...
  Doğalgaza Tekrar Zam Geldi...
SPOR HABERLERİ            TümüMAGAZİN HABER              TümüSAĞLIK HABERLERİ          Tümü

  Selam Durun ŞAMPİYONA!...
  Konya’da Muhteşem Galibiyet...
  Büyükşehir Belediyespor Ser...
  Başkanlar Demirci’de Türkiy...
  Büyükşehir Amatör Spor Kulü...

  Murat Kekilli Kula'yı Coştu...
  Manisalılar Bol Bol Güldü...
  'Atatürk ve Kadın’ Sergisi ...
  Manisa Tiyatro Dolu Bir Akş...
  Kitre Bebek ve Dekoratif Ev...

  Tıp Bayramı Konserle Kutlan...
  Sağlık Çalışanları Sergide ...
  ‘Bağımlılık ve Gençlik’ Adl...
  Hastane Yolunda Hummalı Çal...
  Büyükşehir'den Çölyak Hasta...
| Anasayfa | Rehber | Foto Galeri| İletişim | Sitene Ekle |
Manisa Haber Portalı Kuruluş Tarihi: 08-08-2004
Hosting: TCDNS.COM
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.

döviz kuru