Sitene Ekle | Üye Kayıt | Üye Giriş | Künye | İletişim |
MOBİL  |  REHBER  | 
  Haber Detayı

Güncel Haber ve duyurularTEKNOLOJİ: 'Teknokent-Vestel İşbirliği ve Destek Protokolü' İmzalandı.

Manisa Teknokent ile Zafer Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonunda geliştirilen “Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi (MCBÜ-AKÜM)...


Tarih: 07.06.2018 Saat: 16:26

Yazı Boyutu - 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Manisa Teknokent ile Zafer Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonunda geliştirilen “Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi (MCBÜ-AKÜM) Güdümlü Projesi” ile “Manisa Teknokent-Vestel İş Birliği ve Destek Protokolü” imza töreni, 6 Haziran 2018 tarihinde
Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Rektörlüğünde gerçekleştirildi.

İmza törenine, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Adalet Komisyonu Başkanı Şahap Mutlu, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Kalkınma Bakanlığı Yetkilisi Uzm. Hüseyin Ulubeyli, Vestel Elektronik Genel Müdürü Murat Sarpel, Vestel Elektronik Genel Müdür Yardımcısı Burak Savak, MCBÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Mıynat, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ali Çipiloğlu, Manisa Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, MCBÜSEM Müdürü Prof. Dr. Mahmut Karğın, Teknokent Yönetim Kurulu üyeleri, Teknokent ortakları, proje iştirakçisi olan Ticaret ve Sanayi Odalarının Başkanları ve firmaların temsilcileri katıldı.

Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi (MCBÜ-AKÜM) güdümlü projesi kapsamında Manisa Teknokent bünyesine; tasarım, ileri mühendislik analizi yazılımları, tersine mühendislik tarayıcıları, yeni teknolojileri içeren profesyonel 3D yazıcılar, ön seri imalat sistemleri, talaşlı imalat makineleri, sanal gerçeklik ve endüstri 4.0 uygulamaları katılacak.

Bu Merkezin bölgemizde ve ülkemizde henüz bir örneği bulunmuyor. Firmalar ve girişimciler, Merkez sayesinde üretecekleri ürünün tasarımından üretimine kadar bütün aşamalarını tek bir çatı altında gerçekleştirebilecek.

Ülkemizin en büyük kuruluşlarından biri olan Vestel Şirketler Grubu da projeye 6 Haziran tarihi itibariyle ortak oldu. Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Manisa Teknokent ve Vestel işbirlikleri, bu Merkez üzerinden artarak devam edecek. Vestel, Ar-Ge faaliyetlerinin bir kısmını, prototipleme ve start-up şirketlerinin ürün geliştirmelerini Manisa Teknokent bünyesindeki bu Merkez üzerinden, üniversite sanayi iş birliği içerisinde gerçekleştirecek.

Törende konuşan, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, konuya biraz daha makro açıdan bakmak istediğini belirterek, “Arkadaşlarımızın verdiği bilgiler bu projenin üniversitemiz için, özel sektör için, Manisa bölgesi ve ülkemiz için ne kadar önemli bir proje olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bu proje; ülkemizin teknolojideki bağımlılığının yok edilmesi, Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde duran ve dolayısıyla küresel ayak ve kendisine yöneltilen kuşatmaları, tehditleri kırabilmesi için çok önemli bir projedir.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi olarak; bu şehrin, bu ülkenin üniversitesi olmanın bilinciyle özel sektörümüzle, kamuyla ve sivil toplumla iş birliğinin ne kadar önemli olduğunun farkındayız ve son üç yıllık dönemde bu yönde çok ciddi atılımlar, aşamalar gerçekleştirdik. Organize Sanayi Bölgemizdeki firmalarımız, Vestel ve burada ismini zikredemediğim firmalarımız üniversiteyle buluştu. Daha önce mekân olarak, mesafe olarak birbirimize ne kadar yakın olsak da birbirimizin farkında değildik. Burada herkes kendi öz eleştirisini yaptı. Biz üniversite olarak öz eleştirimizi yaptık. Özel sektör burada istifade edeceği, birlikte çalışabileceği ve iş birliği yapabileceği bir üniversite olduğunun farkına vardı ve bunu değerlendirdi. Manisa’daki Ticaret ve Sanayi Odalarımız bizim bu çalışmalarımıza gerçekten katkı sağladılar, yanımızda oldular, destek oldular. Onlar şu an burada bulunmakla bizatihi bu desteği bize en yakın olarak hissettirmiş oluyorlar. Aynı şekilde Zafer Kalkınma Ajansımız üniversitemizle birçok ortak projeye imza attı. Bu çalışmalarımız, bu ortak projelerimiz bundan sonra da arkadaşlarımın da ifade ettiği gibi artarak devam edecek.

Bizler Manisa Celal Bayar Üniversitesi olarak, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin Teknokenti olarak ülkemize karşı, milletimize karşı ve insanlığa karşı sorumluluğumuzun farkındayız. Arkadaşlarım üstün gayretlerle çalışmalarını gerçekleştiriyorlar ve bu çalışmalarımız sadece Teknokette yaptığımız bu çalışmalarla sınırlı değil. Biz sanayi ile ve diğer kesimlerle iş birliğimizi, aynı zamanda eğitim-öğretim modelimizde yaptığımız değişikle de gerçekleştiriyoruz. Bu sene başarılı olarak uygulamaya koyduğumuz iş yeri uygulama eğitimi ile teknik ve sosyal alandaki öğrencilerimiz son yarıyıllarını iş yerlerinde geçiriyor, orada pratik eğitim alıyor. Bunun sanayi iş birliği bakımından ve üniversite-toplum iş birliği bakımından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu konuda çok olumlu geri dönüşler aldık. Hem öğrencilerimizden ben şahsen alıyorum, hem firmalarımız bize memnuniyetlerini ifade ediyorlar. Dolayısıyla üniversite olarak doğru işleri birlikte yapmanın gayreti içindeyiz. Biz bu yönde çalışmalarımıza büyük bir iştiyakla devam edeceğiz. Ben bu imza törenimizle başlayacak olan proje çalışmasının güzel sonuçlarını, yine inşallah hep birlikte en kısa zamanda göreceğimizi umut ediyorum. Bu irade, bu kararlılık bizde mevcut, ajansımızda mevcut ve özel sektörümüzde mevcut. Bu helvayı birlikte yapacağız. Bu noktada emeği geçen arkadaşlarıma özellikle burada tek tek teşekkür etmek istiyorum. “ diye konuştu.

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer de törende yaptığı konuşmada, “AKÜM projesi, proje ilerledikçe dış kaynak ihtiyacı duymadan kendisini finanse edebilecek ve sürdürülebilir kılacak bir projedir. Bu yönüyle laboratuvar, araştırma merkezi vb. geleneksel teknik altyapı projelerinden farklılaşmaktadır. Çünkü bu proje kapsamında sadece ar-ge, tasarım vb. daha çok üretim öncesi olarak niteleyebileceğimiz faaliyetler değil, doğrudan Manisa sanayicisi ile birlikte ticarileştirilebilir yeni ve katma değerli ürünlerin prototip geliştirme çalışmaları yapılacaktır. AKÜM projesi, en gelişmiş tasarım yazılımları, optik tarama cihazları, üst düzey prototipleme ekipmanları ve Endüstri 4.0 uyumlu akıllı fabrika gibi teknik altyapıları ilimize, hatta bölgemize kazandırmanın ötesinde, doğrudan insana dokunan bir projedir. Öğrencilerimizin en nitelikli şekilde iş hayatına kazandırılmasını sağlayacaktır. Öğrencilerimiz kitabi bilgilerin çok ötesinde, bizzat ileri teknoloji bu sistemleri görerek ve kullanarak uzmanlaşacaklardır. Bu yönüyle projemizin, üniversitemiz ve öğrencilerimiz açısından da ciddi bir katma değer ve çarpan etkisi oluşturacağını düşünüyorum.

İlimizin ve ülkemizin gururu Vestel’e ayrı bir parantez açmak istiyorum. Bugün burada AKÜM projesinin sözleşmesine ek olarak; Manisa Teknokent ile Vestel arasında iş birliği ve destek protokolünü imzalayacağız. Bu protokol ile Vestel; projemize hem teknik destek sağlayacağını, hem de dönemler halinde 1 Milyon TL tutarında nakdi katkı vereceğini ilan etmiş olacak. Manisa’mızın geleceği için son derece önemli olduğunu değerlendirdiğimiz bu projemize özverili şekilde iştirakinden dolayı Vestel’i tebrik ederim. Özel sektör tarafından doğrudan sahiplenilmesi ve finansman sağlanması yönüyle de projemiz, bu zamana kadar uygulanan güdümlü projeler arasında ilk ve tek olma özelliğini taşımaktadır. Hepinize emeklerinizden ve katılımlarınızdan ötürü teşekkür ediyor; en başarılı şekilde uygulanmasını ve sonuçlanmasını temenni ediyorum” dedi.

Ardından Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, MBCÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz ve Manisa Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş tarafından "Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi (MCBÜ-AKÜM) Güdümlü Projesi"; MBCÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi ve Vestel Elektronik Genel Müdürü Murat Sarpel tarafından "Manisa Teknokent-Vestel İşbirliği ve Destek Protokolü" imzalandı.
2532


Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

FaceBook BlinkList del.icio.us Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG TWITTER"TEKNOLOJİ: 'Teknokent-Vestel İşbirliği ve Destek Protokolü' İmzalandı." | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Başlangıç
  
Yorumlar yazarlarına aittir. Yorum İçeriklerinden gazetemizin bir sorumluluğu yoktur.

E-Manisa.Com Sitesi'nde yayınlanan bütün yazı,haber, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve sair konuların her türlü telif hakkı Perçiner İnşaat Tar. Hay. ve Bilgisayar Paz. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


GÜNCEL HABERLER          TümüTEKNOLOJİ HABER          TümüEKONOMİ HABER             Tümü

  Çocuk İşçiliği İle Gönül El...
  İl Spor Güvenlik Kurulu Top...
  Zirai Don Tehlikesine Dikka...
  Vali Deniz, Manisa 2013 Eği...
  Ege Denizi’nde Kuvvetli Fır...

  MAGİAD’tan Yerli ve Milli Z...
  Vestel Teknolojisine CES’te...
  Büyükşehir Yenilenebilir En...
  Vestel’den Engelli Hayvanla...
  Teknokent'te Konvansiyonel ...

  Manisa Ekonomisi Masaya Yat...
  Manisa Vergi Dairesi Başkan...
  Mahfi Eğilmez'in Sunumuyla ...
  Elektriğe Zam Geldi ...
  Doğalgaza Tekrar Zam Geldi...
SPOR HABERLERİ            TümüMAGAZİN HABER              TümüSAĞLIK HABERLERİ          Tümü

  Zonguldak Kömürspor: 0 - Ma...
  Manisaspor: 0 - Sarıyer: 4 ...
  Dev Adamlar Ankara’da Mağlu...
  Manisa BBSK'da Zonguldak Ma...
  Akhisarspor: 1 - Beşiktaş: ...

  Konservatuvardan Halk Müziğ...
  Eski Manisa Fotoğrafları Se...
  Yunusemre TSM Korosundan Ye...
  Yunusemre’de Bin 500 Çift M...
  Yunusemre TSM Korosundan Ye...

  Büyükşehir'den Çölyak Hasta...
  Şehzadeler’in Evde Bakım Hi...
  Şehir Hastanesi’nde Asfalt ...
  Büyükşehir’in Evde Bakım Zi...
  An İle Yarışanlardan Büyükş...
| Anasayfa | Rehber | Foto Galeri| İletişim | Sitene Ekle |
Manisa Haber Portalı Kuruluş Tarihi: 08-08-2004
Hosting: TCDNS.COM
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.

döviz kuru