Sitene Ekle | Üye Kayıt | Üye Giriş | Künye | İletişim |
MOBİL  |  REHBER  | 
  Haber Detayı

Güncel Haber ve duyurularEKONOMİ: Vergi Borçları Yapılandırılıyor

Manisa Vergi Dairesi Başkanvekili Ramazan Yaşar yapmış olduğu yazılı basın açıklamasıyla 7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişk...


Tarih: 11.06.2018 Saat: 19:16

Yazı Boyutu - 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Manisa Vergi Dairesi Başkanvekili Ramazan Yaşar yapmış olduğu yazılı basın açıklamasıyla 7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanunun 18 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girdiğini belirtti. Yapılandırma kanunuyla vatandaşların vergi borçlarını avantajlı
bir şekilde taksitler halinde ödeyebileceğini, borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde de ayrıca indirimler yapılacağını ifade eden Yaşar, “Toplumun her kesimine hitap eden Kanunu vatandaşlarımıza anlatmak, Kanundan azami seviyede yararlanılmasını sağlamak amacıyla Manisa Vergi Dairesi Başkanlığı olarak tüm personelimizle birlikte hazırız. Kapsama girip de “Ben bu kanunu duymadım” diyen bir vatandaşımızın kalmasını istemiyoruz” şeklinde konuştu.

KESİNLEŞMİŞ BORÇLARA ÖDEME KOLAYLIĞI GETİRİLDİ

7143 Sayılı yapılandırma Kanunuyla kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getirildiğini belirten Yaşar, “Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların faizi Yİ-ÜFE oranında yani yaklaşık üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Borcun peşin ödenmesi halinde katsayı alınmadığı gibi Yİ-ÜFE tutarından da %90 oranında indirim yapılıyor” ifadesinde bulundu.

VATANDAŞLARIN KAMUYA OLAN BORÇLARI YAPILANDIRILIYOR

“Vatandaşlarımız, kamuya olan borçlarını Kanunun sunduğu imkânlardan yararlanmak suretiyle yapılandırabilecek ve ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek” diyerek sözlerine devam eden Yaşar, “Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre yapılandırılabilecek. Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da Kanun kapsamda yapılandırılabilecek. YURT-KUR’dan kredi alan öğrencilerin, öğrenim ve katkı kredisi borçları ile çiftçilerimizin, işletmelerimizin ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecektir” şeklinde konuştu.

İHTİLAFLAR SULH YOLUYLA ÇÖZÜMLENİYOR

Yapılandırma kanunu ile ihtilaflı alacakların yeniden yapılandırılması ve sulh yoluyla çözüme kavuşturulması imkânının da getirildiğini vurgulayan Manisa Vergi Dairesi Başkanı Ramazan Yaşar, “ Vergi davalarını sonlandırmak, idare ile sulh olmak ve yaşadıkları belirsizliği ortadan kaldırmak isteyen mükelleflerin de Kanundan yararlanabileceğini belirtti.

PİŞMANLIKLA BEYANA TAKSİT İMKANI

Manisa Vergi Dairesi Başkanvekili Ramazan Yaşar, “Kanun kapsamında pişmanlıkla beyan edilen vergilerin ödemeleri de kolaylaştırılmaktadır. Örneğin, Tapu harcı yönünden eksik beyanda bulunmuş olan vatandaşlarımız bu imkandan yararlanarak eksik beyanlarını tamamlayabileceklerdir. Kanun bu durumdaki vatandaşlarımıza, gelin pişmanlıkla beyanname verin ister peşin, ister taksitle hesaplanan tutarları ödeyin herhangi bir cezaya da muhatap olmayın demektedir” dedi.

MATRAH VE VERGİ ARTIRIM İMKANI VERİLİYOR.

Yaşar sözlerine şöyle devam etti, “Bu Kanunla getirilen önemli düzenlemelerden bir tanesi de matrah ve vergi artırımı. Mükelleflerimiz 2013-2017 yılları için matrah ve vergi arttırımı yaptıkları takdirde geçmişe dönük olarak herhangi bir vergi incelemesine muhatap olmayacaklar. Kira geliri elde etmesine rağmen beyan etmeyen veya eksik beyan eden mükelleflerimizde bu imkandan yararlanabilecek

İŞLETME KAYITLARI GERÇEK DURUMA UYGUN HALE GETİRİLİYOR

Ayrıca, Kanunla işletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale getirilerek düzeltilebilmesine (İşletmede bulunduğu halde kayıtlarda yer almayan kıymetlerin defterlere kaydına, kayıtlarda yer aldığı halde işletmede mevcut olmayan emtia için de fatura düzenleme, kasa mevcudu ve ortaklardan alacaklarını gerçek duruma uygun hale getirebilme) ve Eczanelere kayıtlarını düzeltmesine imkân verilmektedir.”

PEŞİN ÖDEMEYE BÜYÜK İMKAN

Vatandaşların yapılandırılan borçlarını peşin veya taksitle ödeyebileceklerini kaydeden Yaşar, “Borcun tamamının ilk taksit ödeme süresinde (1 Ekim 2018 tarihine kadar) ödenmesi halinde; Katsayı alınmayacağını ve Yİ-ÜFE tutarından %90 oranında indirim yapılacağını ayrıca Kanun Kapsamındaki İdari para cezalarından %25 indirim yapılacağını, borcun ikinci taksit ödeme süresi içinde (30 Kasım 2018 tarihine kadar) ödenmesi halinde ise yine katsayı alınmadan Yİ-ÜFE tutarından %50 oranında indirim yapılacağını ayrıca Kanun Kapsamındaki İdari para cezalarından %12,5 indirim yapılacağını’’ belirtti.

SON BAŞVURU TARİHİ 31 TEMMUZ 2018

Manisa Vergi Dairesi Başkanvekili Ramazan Yaşar, “7143 sayılı yapılandırma Kanunundan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız başvurularını 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ( matrah ve vergi arttırımı için 31 Ağustos 2018 tarihine kadar) bizzat vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden veya www.turkiye.gov.tr adresinden internet aracılığı ile yapılabilecektir. Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden birisi tercih edilebilecek, yapılandırılan tutarlar taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak şekilde 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecektir. Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerekmektedir. İlk 2 taksiti süresinde ödemeyenler, Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacak. Vatandaşlarımız konu hakkında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr adresinden, vergi dairelerinden, AVM ve vatandaşlarımızın yoğun şekilde uğradığı bazı alanlarda açılacak bilgilendirme stantlarımızdan ve 444 0 189 Vergi İletişim Merkezi (VİMER)’den bilgi alabilecektir” dedi.
1320


Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

FaceBook BlinkList del.icio.us Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG TWITTER"EKONOMİ: Vergi Borçları Yapılandırılıyor" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum
Başlangıç
  
Yorumlar yazarlarına aittir. Yorum İçeriklerinden gazetemizin bir sorumluluğu yoktur.

E-Manisa.Com Sitesi'nde yayınlanan bütün yazı,haber, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve sair konuların her türlü telif hakkı Perçiner İnşaat Tar. Hay. ve Bilgisayar Paz. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


GÜNCEL HABERLER          TümüTEKNOLOJİ HABER          TümüEKONOMİ HABER             Tümü

  Çocuk İşçiliği İle Gönül El...
  İl Spor Güvenlik Kurulu Top...
  Zirai Don Tehlikesine Dikka...
  Vali Deniz, Manisa 2013 Eği...
  Ege Denizi’nde Kuvvetli Fır...

  MAGİAD’tan Yerli ve Milli Z...
  Vestel Teknolojisine CES’te...
  Büyükşehir Yenilenebilir En...
  Vestel’den Engelli Hayvanla...
  Teknokent'te Konvansiyonel ...

  Manisa Ekonomisi Masaya Yat...
  Manisa Vergi Dairesi Başkan...
  Mahfi Eğilmez'in Sunumuyla ...
  Elektriğe Zam Geldi ...
  Doğalgaza Tekrar Zam Geldi...
SPOR HABERLERİ            TümüMAGAZİN HABER              TümüSAĞLIK HABERLERİ          Tümü

  Zonguldak Kömürspor: 0 - Ma...
  Manisaspor: 0 - Sarıyer: 4 ...
  Dev Adamlar Ankara’da Mağlu...
  Manisa BBSK'da Zonguldak Ma...
  Akhisarspor: 1 - Beşiktaş: ...

  Konservatuvardan Halk Müziğ...
  Eski Manisa Fotoğrafları Se...
  Yunusemre TSM Korosundan Ye...
  Yunusemre’de Bin 500 Çift M...
  Yunusemre TSM Korosundan Ye...

  Büyükşehir'den Çölyak Hasta...
  Şehzadeler’in Evde Bakım Hi...
  Şehir Hastanesi’nde Asfalt ...
  Büyükşehir’in Evde Bakım Zi...
  An İle Yarışanlardan Büyükş...
| Anasayfa | Rehber | Foto Galeri| İletişim | Sitene Ekle |
Manisa Haber Portalı Kuruluş Tarihi: 08-08-2004
Hosting: TCDNS.COM
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.

döviz kuru